Pleksi Malzeme ile Cam Malzemenin Farkları - Bidonss
Comments are closed

Pleksi ve Kullanım Alanları

Üretimi ilk olarak 1928 yılında başlayan pleksinin patent ve isim hakkını 1933 yılında Alman kimyager Otto Röhm aldı. İlk kullanım alanları ise ikinci dünya savaşı sırasında kullanılan uçak ve denizaltılarda oldu. Renkli ve renksiz çeşitleri bulunan bir tür plastik malzeme olan pleksi günümüzde pek çok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. (Lensler, akrilik tırnaklar, güvenlik bariyerleri, yapay dişler, polis kalkanı, davul ve gitar yapımı vb.)

Cam malzeme ve Kullanım Alanları

Tarihi antik çağlara kadar uzanan cam, soda veya potas katılmış silisli kumun ateşte eritilmesiyle oluşan bir maddedir. Elektrik ampülleri, mutfak eşyaları, dekorasyon ürünleri gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Pleksi Malzeme ve Cam Malzeme Arasındaki Farklar

  • Pleksi ürünler cam ürünlere göre daha fazla ışık geçirgenliğine sahiptir. Cama göre daha hafif ve darbelere karşı daha dayanıklı bir yapısı vardır. Dayanıklı yapısından dolayı kırıldığında yaralanmalara sebep olma olasılığı daha azdır. Bundan dolayı denizaltı periskopları, uçak ön camlarında tercih edilen bir malzemedir.
  • Pleksi, plastik olduğu için petrol bazlı bir üründür. Cam ise normal sıcaklıkta kristalleşmeden katılaşan, inorganik bir bileşiktir.
  • Cam yüzeyler ışığı pleksiglas yüzeylere göre daha kolay yansıtır. Daha az yansımanın istendiği durumlarda pleksiglas ürünler kullanılır.
  • Pleksiglas ürünlere göre cam daha ucuz bir maddedir.
  • Cam %100  geri dönüştürülebilir bir maddedir, pleksiglasın geri dönüşümü ise daha zordur.